Eesti Metsa Abiks 2024. aasta oli edukas, ühtviisi nii pööraselt kiire, muresid täis, kui ka töörõõmu pakkuv. Me näeme, et saame jäämägesid liigutada küll, kui oma tööd aastast aastasse püsiva järjekindlusega teeme.
Tagasivaates saame nentida – möödunud aastal sai tehtud väga palju.
Sai ringi ragistatud mööda metsasid, võsa ja ka lageraielanke, mida inspekteerimas käime. Piisavalt sai istutud ka kabinettides, vastamisi ametnikega.
Kogu see töö sai võimalikuks vaid tänu teile, head annetajad ja toetajad. Eesti Metsa Abiks MTÜ töö on rahastatud vaid laekunud annetustest. Aitäh!
Teeme seda tööd vaid ühe eesmärgi nimel – et Eesti metsad oleksid tulevikus paremini hoitud. Tööstus ja ametnikud peavad teadma, et ka loodusel on hääl ja ta räägib eesti keeles – räägib läbi looduskaitsjate suude, kes teda esindamas on.
Mis olid 2024. aasta kandvad teemad?
Massiline maismaa tuuleparkide tulek, millel saab olema murettekitav mõju meie lindudele. Tegelesime kümnete tuulealadega;
Riik uurib võimalusi fosforiidikaevandamiseks Virumaal. Kirjutasime oma seisukoha ministeeriumile;
Erametsaliidu surve ametnikele oli halvav. Nad väidavad end olevat erametsaomanike esindajad, aga tegelikult kõlab nende suudest vaid tööstuse huvi;
Looduskaitseseaduse ja metsaseaduse muudatused.
Erametsaliidu ehk tööstuse surve tõttu jäi taas kuupäevaline lindude pesitsusrahu kehtestamata, mida looduskaitsjad on aastaid põhjendatult nõudnud. Kirjutasime põhjaliku EMA seisukoha plaanisolevatele muudatustele;
Võitlesime selle nimel, et I ja II kaitsekategooria linnud nagu näiteks must-toonekurg ja metsis oleksid paremini kaitstud;
Võitlesime kodumetsade (KAH-alade) eest, raiest sai päästetud 5 hektarit kodumetsasid;
Seisime nahkhiirte elupaikade eest vanades parkides, mida riik plaanib kaitse alt välja arvata;
Vaidlustasime ja avalikustasime suuri riigi poolt tekitatud lageraiealasid, mis on meil kahjuks veel seaduslikud;
Olime vastu kaevanduste loomisele loodusväärtuslikes metsades, mh hoidsime ära Soomukse karjääri rajamise Kadrina vallas;
Kaardistasime olukorda koolimetsadega, suhtlesime 381 kooliga et aru saada, kas koolimetsade kadu on koolide jaoks oluline murekoht.
Möödunud aastast ülevaadet tehes selgus, et jõudsime juhtumite lahendamisel kas virtuaalselt või kohapeal või üritustel/koosolekutel osaledes järgmistesse paikadesse Eestimaal: Alutaguse vald, Anija vald, Haljala vald, Harku vald, Hiiumaa, Jõelähtme vald, Jõhvi vald, Järva vald, Kadrina vald, Kehtna vald, Kuusalu vald, Lääne-Harju vald, Lääne-Nigula vald, Lüganuse vald, Märjamaa vald, Põhja-Pärnumaa vald, Põlva vald, Pärnu linn, Rapla vald, Saaremaa, Saku vald, Sillamäe, Tapa vald, Tartu, Toila vald, Tori vald, Türi vald, Vinni vald, Võru vald, Väike-Maarja vald.
Toeta Eesti Metsa Abiks (EMA) tööd 2025. aastal:
https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta
MTÜ EESTI METSA ABIKS
LHV: EE667700771002643778
Swedbank: EE852200221076735900
SEB: EE481010220291482223
Täname südamest toetajaid, kes on annetuse juba vormistanud
Eesti Metsa Abiks on liitunud annetuste kogumise hea tavaga ning oleme ka tulumaksusoodustusega MTÜ-de nimekirjas. Meile tehtud annetustelt saad hiljem tulumaksu tagasi.
PALUN JAGA SEDA POSTITUST!
Foto: Eesti Metsa Abiks (EMA) järelevalve tuvastas Kadrina vallas rikkumise, kus metsaväljaveotee rajamise käigus lõhuti oja kaldad ja rikuti veekaitsevööndit. Oja, mille üle metsaväljaveotee kulges, on kantud lõhe, jõeforelli, meriforelli ja harjuse kudemis- ja elupaikade nimistusse. EMA teate peale algatas Keskkonnaamet rikkujate suhtes väärteomenetluse veeseaduse § 119 alusel.