Sellest, kuidas Eesti riik loodusväärtuseid hävitab või sellele kaasa aitab, oleme aastate jooksul palju kirjutanud. Tänasel päeval terendab aga uus trend, RMK on massiliselt esitanud metsateatisi puistute kohta, kuhu planeeritakse tuuleparke.
Loomulikult ei saa me selles süüdistada ainuüksi RMK-d asutusena, mis on täitmas riiklikku tellimust.
Küll aga võime paljusid RMK töötajaid süüdistada suhtumise pärast looduskaitsesse ja tahtmatuses olukorra tõsidust mõista.
Ka RMK-s teevad otsuseid inimesed, kes tunnevad ennast koduselt pigem linnakeskkonnas ning looduskultuur tundub kauge ja tagurliku nähtusena. Nii on meile otse välja öeldud.
Asjaolu, et inimesed jäävad oma marja- ja seenemetsadest ilma, on neile RMK töötajatele tundmatu mure. “Minge korjake lageraielankidelt maasikaid”, öeldakse.
Seda, et mustikarinne taastub peale lageraiet umbes 80 aasta pärast, ei teata.
Tõenäoliselt paljud meist, kelle kodu lähedale ühtegi RMK majandusmetsa ala ei jää, ei oskagi ette kujutada seda, milline tööstusmaastik meid tervitab kui siseneme metsa mööda RMK puidu väljaveoteed. Näeme kitsast kruusateed, mille mõlemal poolel laiutavad sügavad kuivenduskraavid, vesi voolab läbi truupide – ette antud rada mööda. Metsad on kuivendatud ja kuigi kuivendamise järel võib paljude puuliikide juurdekasv suureneda, on teatavasti sel samal kuivendamisel meie loodusväärtuste säilimisele hävitav mõju.
Nüüd lisandub lageraielankidest ja kuivenduskraavidest kaetud maastikule ka tuuletööstus. Uued ligipääsuteed, mis lisanduvad puidu väljaveoteede võrgustikule, hektar aastakümneteks kadunud loodust iga tuuliku kohta. Metsamaa sisse valatakse tonnide viisi betooni, tuuletööstuse rajamiseks on vaja avada ka uusi karjääre ja kaevandusi. Materjali kulub palju.
Eesti Metsa Abiks (EMA) järelevalve tuvastas Pärnumaal RMK poolt üsna värskelt hävitatud Natura metsaelupaiga, mis oli märgitud elupaigatüübina “rohunditerikkad kuusikud”. Selliseid kuusikuid leidub väikestel aladel nii Kirde-, Kesk-, Ida- kui ka Edela-Eestis.
Natura 2000 aladel on metsaelupaigad kaitstud, kuid väljaspool Natura alasid see reegel ei ole tänaseni kehtinud ja nii on kadumas viimased väärtuslikud loodusmetsad väljaspool kaitsealasid.
Kõnealusesse asukohta jõudsime järelevalvetööd tegema tänu heale koostööle partneritega MTÜ-st Looduse ja Inimeste Eest, kes on võtnud oma südameasjaks ühiskonda informeerida ohtudest, mis kaasnevad massiliste maismaatuleparkide tulekuga.
Foto kohapealt: hävitatud metsaelupaik tulevasel tuulealal.